Product details
Highlights
- iPhone 13 features a cinema standard wide color gamut, displaying colors just as filmmakers intended. And with precise color accuracy, everything on the screen looks remarkably natural
- The lightning-fast A15 Bionic powers Cinematic mode, Photographic Styles, Live Text, and more. Its Secure Enclave locks down personal info like your Face ID data and contacts. And it’s more efficient, helping to deliver longer battery life.
- We designed a totally new architecture and turned the lenses 45 degrees to fit in our best dual-camera system ever — with its biggest Wide camera sensor. We also made room for our sensor-shift optical image stabilization. And we equipped the Ultra-Wide camera with a faster sensor.
- Automatically create beautiful depth effects and focus transitions in your videos bring a new level of storytelling to the scenes you shoot
- Facetime is available on the product & would be accessible in regions where facetime is permitted by telecom operators
- A big boost in battery life you’ll notice every day that means more time to watch game and do more of what you love with up to 19 hours of video playback on a single charge
- Facetime is available on the product & would be accessible in regions where facetime is permitted by telecom operators
- We think inside, outside and about the box. Thus, our packaging lives up to the brand image and the quality of the product
Specifications
| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| Secondary Camera Resolution | 12 MP |
| Charging Type | Lightning Port |
| SIM Count | Dual SIM |
| Processor Speed | 3.22 GHz |
| Secondary Camera | 12 – 15.9 MP |
| RAM Size | 4 GB |
| Battery Size | 3240 mAh |
| Internal Memory | 256 GB |
| Product Weight | 174 g |
| Version | International Version |
| Screen Size | 6.1 in |
| SIM Type | Nano + eSIM |
| Display Resolution | 2532×1170 |
| Refresh Rates | 60Hz |
| Colour Name | Starlight |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Type | Quad HD |
| Operating System Version | iOS 15 |
| Operating System | iOS |
| Operating System Number | iOS 15 |
| Processor Number | A15 Bionic |
| Fast Charging | Yes |
| What’s In The Box | Smartphones, manual |
| Network Frequency Band | GSM/LTE/UMTS |
| Processor Name | Apple |
| Number of Cores | Hexa Core |
| Glass Technology | Gorilla Glass |
| Primary Camera Feature | Dual |
| Flash | LED |
| Video Recording Resolution Type | 4K@30fps |
| Audio Jack | No Audio Jack |
| Water/Dust Properties | Water Resistant and Dust Resistant |
| Finish | Aluminum |
| Model Year | 2021 |
| Network Type | 5G |
| Condition | New |
| Product Length | 71.5 mm |
| Product Height | 146.7 mm |
| Product Width/Depth | 7.7 mm |
| Maximum Expandable Memory | 0 GB |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Proximity Sensors |
| Model Number | iPhone 13 |
| Model Name | iPhone 13 |
| Pixels Per Inch | 460 |
| Primary Camera (MP) | 12+12 MP |







There are no reviews yet.