Product details
Highlights
- A17 Pro game-changing chip for a groundbreaking performance.
- 6.1” Super Retina XDR display with ProMotion Technology.
- Megapowerful 48MP camera capable for a 3x optical zoom and 15x digital zoom.
- Up to 23 hours video playback.
- Facetime is available on the product & would be accessible in regions where facetime is permitted by telecom operators
OverviewThe iPhone 15 Pro features an aerospace‑grade titanium design with an all‑new Action button to fast track to your favorite feature. The powerful camera system offers multiple focal lengths for super‑high‑resolution photos with a new level of detail and color.
Specifications
| Charging Type | Type-C |
| SIM Count | Dual SIM |
| RAM Size | 8 GB |
| Battery Size | 3650 mAh |
| Internal Memory | 1 TB |
| Version | International Version |
| Screen Size | 6.1 in |
| SIM Type | Nano + eSIM |
| Refresh Rates | 120Hz |
| Colour Name | White Titanium |
| Display Type | Dynamic AMOLED |
| Operating System | iOS |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Operating System Number | 17.0 |
| Processor Number | A17 Pro |
| Fast Charging | Yes |
| Processor Name | Apple Bionic |
| Number of Cores | Octa Core |
| Primary Camera Feature | Triple |
| Flash | LED |
| Model Year | 2023 |
| Network Type | 5G |
| Condition | New |
| Model Number | iPhone 15 Pro |
| Model Name | iPhone 15 Pro |





There are no reviews yet.