Product details
Highlights
- 15-inch Liquid Retina display with True Tone
- Come through loud and clear on calls wherever you are, thanks to the three-mic array with advanced beamforming algorithms to capture clean audio
- Immerse yourself in movies with improved stereo separation and vocal clarity from two tweeters and two ultra-thin woofers. Spatial Audio with support for Dolby Atmos places sound all around you
- Touch ID makes it easy to unlock your Mac and enter passwords all at the touch of a finger
- The quick-release MagSafe power connector easily attaches and detaches with magnets, preventing any unintended flights
Specifications
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Version | International Version |
| Screen Size | 15 in |
| Display Resolution | 1920×1080 |
| Colour Name | Midnight |
| Laptop Type | Notebook |
| Display Type | Retina Display |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Average Battery Life | 16 Hours |
| Storage Type | SSD |
| Operating System Version | OS X |
| Operating System | macOS |
| Usage Type | Personal |
| Model Series | Apple MacBook Air |
| Processor Version Number/Generation | Not Applicable |
| Number of Cores | 16-Core |
| RAM Type | DDR4 |
| External Graphics | Integrated |
| Graphic Memory | 2 MB |
| Model Number | MQKW3HN/A / MQKW3LL/A, MQKW3B/A / MQKWZS/A / MQKW3X/A / MQKW3PA/A |
| Model Name | MacBook Air |
| HDMI Output | no |
| Number of USB Ports | 2 |
| SD Card Slot | no |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| Processor Version | Apple M2 chip with 8-core CPU and 10-core GPU |







There are no reviews yet.