Product details
Highlights
- 13.6-inch Liquid Retina display with True Tone
- Come through loud and clear on calls wherever you are, thanks to the three-mic array with advanced beamforming algorithms to capture clean audio
- Immerse yourself in movies and music with improved stereo separation and vocal clarity from two tweeters and two ultra-thin woofers. Spatial Audio with support for Dolby Atmos places sound all around you
- Comfortable and quiet, Magic Keyboard now has a full-height function key row for quick access to favourite controls and shortcuts. Touch ID makes it easy to unlock your Mac and enter passwords all at the touch of a finger
- The quick-release MagSafe power connector easily attaches and detaches with magnets, preventing any unintended flights
Specifications
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 512 GB |
| Version | International Version |
| Screen Size | 13.6 in |
| Display Resolution | 1920×1080 |
| Colour Name | Starlight |
| Laptop Type | Notebook |
| Display Type | Retina Display |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Average Battery Life | 16 Hours |
| Storage Type | SSD |
| Operating System Version | OS X |
| Operating System | macOS |
| Usage Type | Personal |
| Model Series | Apple MacBook Air |
| Processor Version Number/Generation | Not Applicable |
| Number of Cores | 16-Core |
| RAM Type | DDR4 |
| External Graphics | Integrated |
| Graphic Memory | 0 GB |
| Model Number | MLY23 / MLY23X/A MLY23LL/A |
| Model Name | MacBook Air 13 M2 |
| HDMI Output | no |
| Number of USB Ports | 2 |
| SD Card Slot | no |
| Processor Version | Apple M2 chip with 8-core CPU and 10-core GPU |









There are no reviews yet.