Product details
Highlights
- The Apple M1 chip gives the 13.3‑inch MacBook Air speed and power beyond belief
- The M1 chip has an 8-Core CPU with up to 2.8x faster processing performance than the previous generation
- The 8-Core GPU in the M1 delivers the most advanced integrated graphics in a personal computer
- With the brilliant retina display, images take on an incredible level of detail and realism
- Up to 20 Hours of battery life thanks to the energy efficient new Apple M1 chip
OverviewA laptop, laptop computer, or notebook computer is a small, portable personal computer (PC) with a screen and alphanumeric keyboard. Laptops typically have a clam shell form factor with the screen mounted on the inside of the upper lid and the keyboard on the inside of the lower lid, although 2-in-1 PCs with a detachable keyboard are often marketed as laptops or as having a “laptop mode”.Laptops are folded shut for transportation, and thus are suitable for mobile use.They are so named because they can be practically placed on a person’s lap when being used. Today, laptops are used in a variety of settings, such as at work, in education, for playing games, web browsing, for personal multimedia, and for general home computer use.As of 2022, in American English, the terms laptop computer and notebook computer are used interchangeably;in other dialects of English, one or the other may be preferred. Although the terms notebook computers or notebooks originally referred to a specific size of laptop (originally smaller and lighter than mainstream laptops of the time),the terms have come to mean the same thing and notebook no longer refers to any specific size.Laptops combine many of the input/output components and capabilities of a desktop computer, including the display screen, small speakers, a keyboard, data storage device, pointing devices (such as a touch pad or pointing stick), with an operating system, a processor (Central processing unit (CPU)) and memory into a single unit. Most modern laptops feature integrated webcams and built-in microphones, while many also have touchscreens. Laptops can be powered either from an internal battery or by an external power supply from an AC adapter. Hardware specifications, such as the processor speed and memory capacity, significantly vary between different types, models and price points.Design elements, form factor and construction can also vary significantly between models depending on the intended use. Examples of specialized models of laptops include rugged notebooks for use in construction or military applications, as well as low production cost laptops such as those from the One Laptop per Child (OLPC) organization, which incorporate features like solar charging and semi-flexible components not found on most laptop computers. Portable computers, which later developed into modern laptops, were originally considered to be a small niche market, mostly for specialized field applications, such as in the military, for accountants, or traveling sales representatives. As portable computers evolved into modern laptops, they became widely used for a variety of purposes.
Specifications
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Battery Size | 7150 mAh |
| Internal Memory | 256 GB |
| Product Weight | 1.3 KG |
| Version | International Version |
| Screen Size | 13 in |
| SIM Type | Normal SIM |
| Display Resolution | 1920×1080 |
| Screen Features | Eye Care |
| Refresh Rates | 60Hz |
| Monitor response time | 16 ms & Above |
| Colour Name | Gold |
| Laptop Weight | 1 – 1.4 Kg |
| Laptop Type | Notebook |
| Display Type | Retina Display |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Connection Type | Wifi |
| Storage Type | SSD |
| Operating System Version | OS X |
| Operating System | macOS |
| Usage Type | Personal |
| Model Series | Apple MacBook Air |
| Operating System Number | macOS |
| Processor Version Number/Generation | Not Applicable |
| What’s In The Box | Apple MacBook Air 13″ Display |
| Number of Cores | Quad Core |
| Wireless | Wireless |
| RAM Type | DDR4 |
| External Graphics | Integrated |
| Product Length | 32.5 cm |
| Product Height | 1.7 cm |
| Product Width/Depth | 22.7 cm |
| Graphic Memory | 0 GB |
| HDD Rotation | 7200 rpm |
| Features | Built In Speaker, High Refresh Rate Display, Travel, Personal, Lithium Ion |
| Model Number | MGND3ZS/A ,MGND3SA/A,MGND3ID/A, MGND3/Z12A0006C / MGND3LL/A/MGND3HN/A / MGND3PA/A, MGND3 AB/A |
| Model Name | MacBook Air 13 M1 |
| Pixels Per Inch | 224 |
| HDMI Output | Yes |
| Adobe Flash Compatible | no |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Processor Version | Apple M1 |






There are no reviews yet.