Apple iPad Pro – 2024 (7th Generation) M4 13-Inch, 512GB, 5G, Space Black With Standard Glass – International Version
Original price was: 5,499.00 AED.5,449.00 AEDCurrent price is: 5,449.00 AED.
(-1%)- Estimated delivery time 2 to 6 days
- 12 months warranty at Genuine Warranty Center.
Pay 4 interest-free payments of AED 681.25.Learn more
Split in 4 payments of AED 681.25. No interest. No late fees.Learn more
Product details
Highlights
- The new ultra retina XDR display introduces groundbreaking tandem OLED technology. Extreme brightness, incredibly precise contrast and advanced technologies like ProMotion and True Tone give you a jaw-dropping visual experience
- Introducing M4, the next generation of Apple silicon, delivering outrageous performance in the exceptionally thin and light design of iPad Pro
- iPadOS is designed to let you power through advanced workflows and do all the things you love with ease and simplicity
OverviewThe all-new iPad Pro packs astonishing power into an unbelievably thin, light and portable design. Push the limits of what’s possible on iPad with a super-portable 11″ iPad Pro and an expansive 13″ iPad Pro that is the thinnest product Apple has ever created.
Specifications
| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| Secondary Camera Resolution | 12 MP |
| RAM Size | 8 GB |
| Battery Size | 8000 mAh |
| Internal Memory | 512 GB |
| Version | International Version |
| Screen Size | 13 in |
| Primary Camera Resolution | 12 MP |
| Colour Name | Space Black |
| Charging Type | Type-C |
| SIM Count | Single SIM |
| SIM Type | eSIM |
| Connection Type | Wifi+Cellular |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Operating System | iOS |
| Network Type | 5G |
| Tablet Screen Size | 11 inches & above |
| Secondary Camera | 12 MP & Above |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Processor Number | M4 |
| Fast Charging | Yes |
| Network Frequency Band | GSM/LTE/UMTS |
| Processor Name | Apple |
| Camera Type | Primary Camera |
| Primary Camera Feature | Single |
| Flash | Dual Tone flash |
| Wireless | 5G |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Water/Dust Properties | Water Proof and Dust Proof |
| Model Number | iPad Pro |
| Model Name | iPad Pro |
| Primary Camera (MP) | 12mp |




There are no reviews yet.